Dietrichsteinský dvůrDietrichsteinský dvůr
AKTUÁLNÍ VÝSTAVA
DOOKEN VE DVOŘE 25. 9. – 31. 10. 2012
Ve vesnici Bulhary, mezi Lednicí a Milovicemi, v Dietrichsteinském dvoře vznikl nový galerijní prostor, kde právě probíhá výstava třech umělkyň. Malířka Eva Pejchalová pozvala začínající umělce z Bulhar (Martin Chovanec, Josef Kalužík, Mafi a Marky, Josef Papiernik,
Štěpán Tréšek, Tomáš Valluch) a společně s oděvní výtvarnicí Ludmilou Olejovou a malířkou Marií Vránovou zahájily výstavu.

Příjemnou cestu a jsem ráda, že se ti v Bulharech, té ztracené a svérázné dědině, líbilo… Tak brzy na viděnou, j. (16:39:10, 6. 9. 2012)

Jana Dočkalová spolu s manželem Vítem Dočkalem jsou majiteli Dietrichsteinského dvora v Bulharech, jehož historie je doložena z roku 1575. Po půl roce, kdy rozsáhlý objekt koupili, otevřeli ke konci června tohoto roku vinotéku a poskytli prostory Dvora třem umělkyním. Touto výstavou otevírají novou galerii a prostory Dvora, kde mají v plánu do budoucna pořádat výtvarná sympozia, autorská čtení, přednášky a koncerty.

Eva Pejchalová (* 1985), absolventka ateliéru malby Jiřího Černického na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, strávila necelé dva měsíce v Bulharech a tvořila v prostorách Dvora. Seznamovala se s lidmi z vesnice. Pro tvorbu Evy Pejchalové je typický sociální záměr. Při studiu se zabývala i malbou uklízeček. Navázala na ně během diplomové práce s názvem Úklidové práce, kterou prezentovala textovou formou. Uskutečňovala návštěvy, aby uklízela, povídala si o úklidu nebo pomáhala uklízečkám při jejich práci. Pro její výtvarný projekt ve Dvoře byla spolupráce s místními lidmi šťastně fatální. Pozvala některé začínající umělce z Bulhar na společnou výstavu a nechala jim prostor pro sebevyjádření. Jeden z vystavujících – Mafi – napsal: „Fajnová jen tak situace poladěná krásou a vším, co na výstavě bude mě a snad lidi, co otevřenýma očima se budou dívat na náš život, co vyjadřujem každý po svém.“ (00:27:39, 20. 9. 2012)
Ludmila Olejová (* 1967) se ve své tvorbě věnuje převážně oděvu. Součástí vernisáže byla její performance, kde prezentovala svoji práci. Prostor galerie proměnila pomocí přírodních materiálů – dřeva vyplavená z vody –, které mají připomenout řeku Dyji, která je jen několik kroků za Dvorem. Použila je také jako ramínka pro její šaty nebo jen náznaky oděvu.
V prvním prostoru galerie lze vidět malířskou tvorbu Marie Vránové (* 1981), absolventky ateliéru malby u Martina Mainera na FAVU v Brně. Obrazy zpodobňují lidové ornamenty z Moravy. V prostoru Dvora mimo galerii reagovala na jednu z místností bývalého chléva, kde vytvořila instalaci Vzpomínáš na les. Autoři projektu budou stále s prostorem pracovat
a prohlubovat obsah výstavy doplňováním nových děl, instalací a performancí.
Foto 1 Foto 2 Foto 3
Foto 4 Foto 5 Foto 6

zpět
www.nadsklepy.cz CZE / ENG / POL